Duyurular

SEDAT YILMAZ

SULANDIRILMAYA ÇALIŞILAN SENDİKACILIK.
Bilirsiniz, eskiden Anneler komşu gezmesine giderken küçük çocuklarını yaramazlık yapar diye götürmezlermiş, küçük çocuk ise Annesinin eteğine yapışıp ağlar, yine olmayınca gider babasına şikayet eder ve anne mecbur kalınca, “uslu oturacaksan, sözümden çıkmayacaksan gel” der ve götürürmüş, Diğer büyük kardeş ise annenin eteğinin altına girmeyi reddettiğinden, yalnızca Anneye bir hatırlatma yaparak, “bu çocuk senin yanından ayrılınca haylazlık eder dikkat et” diye Annesini uyarırmış,
Bugün gözüme bir arkadaşımın sosyal medya hesabında yayınladığı yazı ilişti. 
PTT Genel Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu, ve katılımcılarının Genel Müdürlük yönetim kademesi ile Türkiye genelindeki tüm Başmüdürlerin katıldığı PTT’nin iç bünyesinde yapılan istişare toplantısına,
Kendilerinin ifadeleri ile PTT .A.Ş. de faaliyet gösteren sivil Toplum Kuruluşları arasından yalnızca genel yetkili olarak kendilerinin katıldığını ifade ederek, sözde“beni sevdi” nidasını atmaktalar.
Evet, Türk Haber Sen'e bu toplantı için davet gelmedi. Ne bu Başmüdürler toplantısına ne de bir öncekine, bizim kültürümüzde davetsiz düğüne köyün delileri gider,
Ancak, Türk Haber –Sen yalnız bugün değil, PTT A.Ş. ye HAYIR eylemi için 4 sendika bir araya gelip protokol hazırladığında, 2013 yılının 24 Mart gecesi de Bakanın ve Genel Müdürün odasına da davet edilmedi, eylemden çekilin tehdidi almadı, 
ama siz oraya da davetliydiniz. 
Toplu sözleşme masasında pazarlık sürerken bir gün öncesi Başbakanlığa da davet edilmedi, herhangi bir talimat almayacağı için bu ve benzeri toplantılara davet edilmez, bizler bunu bir eksiklik olarak görmüyoruz.
Şanlıurfa’daki Başmüdürler Toplantısına davetli arkadaşların ifadesine göre, sayın Genel Müdür, Personel eksikliğinden, personelin özlük haklarına, normların tamamlanmasına kadar bir çok konuda arkadaşlarla tam bir uyum içerisinde çalışacaklarını vurgulamış. Mağdur olan personellerin mağduriyetlerinin giderilmesi için de birlikte çalışacaklarını ifade etmiş.
Mağduriyetlerin giderilmesi ve diğer konuların çözümünden memnuniyet duyarız, 
ANCAK
Değerli PTT Çalışanları, daha dün Türkiye genelinde ersonel eksikliği için yalnızca 58 personel alım ilanı veren PTT genel Müdürlüğünde, normların tamamlanması ise iş yerlerindeki normların, personel sayısına göre azaltılmasıyla çözüldüğünü üzülerek takip etmekteyiz.
Mağdur personelin sorunları kendileri ile istişare edilerek mağduriyetleri giderilecekmiş, Daha mağdurun kim olduğunu istişare etmediniz mi?
2013 yılında bu sendikanın eylem kırıcılığından sonra PTT A.Ş. de personelin yaşadığı sorunlar her geçen gün biraz daha artarken, personel eksikliğinin finansman kararnamesinden dolayı tamamlanamadığı, A.Ş. olunca hiçbir engel kalmayacak bol miktarda personel alınacak diye çalışanlara pembe vaatlerde bulunanlar da işte bu sendikaydı.
Kendilerine Sendikacı diyen bazı zavallılar, Sendikanın amacını ve görev tanımını unutmuş, Makam fotoğrafları ile üye avcılığı yapmaya çalışıyor ama nafile, maymun gözünü açtı.
Edepli, İlkeli bir sendika, hiçbir emeği olmadan, hak etmediğini açıkça bilmesine rağmen, tehdit ve şantajla istifa ettirilerek sayısı düşürülen sendikanın yerine bir sayı bile artırmadan yetkiliyim diye Leş kargası gibi tünemez, (2013 yılı Genel Müdürlük) Temsilci odasının boşaltılmasını ağa babalarından isteyebilir mi? Hayır yapmaz. Çünkü aynı hizmet kolumuzda diğer sendikalar bu olaydan sonra bizim yanımızda olduğunu, bunun mücadelesinin her anında yanımızda olacaklarını ifade etmişlerdir.
HA BU ARADA; 
MAĞDURİYETİ İSTİŞARE EDECEKLERE BİR DESTEĞİMİZ OLSUN
Bakın personelin kangrene dönüşen sorunları,
• Aynı iş yerinde birden çok farklı statü ile sömürülen İHS’li personel ile taşeron firma personelinin baskı altında biri usulsüz tebligata zorlanıyor, diğeri tebliğ etmediği evrakın imzasına zorlanıyor. Aldıkları ücret farklılıkları, ise cabası,
• İzin kullanamayan ve izinleri tehditle dilekçe alınarak yakılan personelin hakları,
• Altından motosikleti alınarak hurdaya ayrılan ama yerine yenisi verilmeyen dağıtıcının yaya olarak bitirmesinin zorlanması ve psikolojik baskı altına alınması,
• Performanstaki adaletsizlik ve mevzuatların birbirine aykırı olarak yazılması ve uygulatılması tam bir muamma,
• Bir Tebligatın 10 dakikada dağıtılmasını sınırlayan da aynı genel müdürlük, bir günde 75 hatta bazı yerlerde 100 tebligatı bir günde dağıtacaksın baskısını yapan da aynı Genel Müdürlüğün mevzuatı (Performans) İstersen hesabını da yapalım 75x10 dk =750 dk 750 dakika /60 = 12,5 saat yapar. ???
• Yan yana aynı gişe hizmetini veren personel arasında birine ücret verilmesi diğerine verilmemesi, ikisi de İHS li olmasına rağmen Posta gişe ile Tahsilat gişesindeki adaletsizlik, 
• Şubelerin sorunları,
• Merkezlerdeki Vekaleten yürütülen hizmetler,
• Müdürlüklere verilen temsil ödeneği adaletsizlikleri,
• Geçici görevlendirmelerle sürekli mobbing e maruz kalan personel, 
• İhtisas müdürlüklerindeki liyakatsiz atamalar ve eksik personelle hizmet,
• Başmüdürlüklerin taleplerinin yok sayılması, genel Müdürlükten talimatla cihetlere bile müdahale edilmesi,
• En az 50 köye bir dağıtıcının dağıtıcı ile usulsüz dağıtıma zorlanması, 
• Pasoların her ilde ayrı bir uygulama çözülmemesi ve Başmüdürlerin dilenci gibi belediyelerin kapısına gönderilmesi,
• 399 SKHK ile çalışan personelin ek ödeme alması, İHS lilerin bu hakkının verilmemesi, (Yönetim Kurulunun yetkisinde)
Umarım kamu çalışanlarının verdiği genel yetkinizle toplantıda bu konuları gündeme getirmiş, çözüm noktasında mücadeleye hazırlanıyorsunuz dur. Biz bu konularda her türlü mücadelenize desteğiz.
Yoksa genel yetkinizle Sendikacılığı sulandırmaya hakların birer birer yok olmasına katkıya devam mı edeceksiniz.
Bu kadar yeter, Şimdide çıkmış, PTT nin Havuz hakkı vereceğini, Teşvik vereceğini şevkle anlatıyorsunuz. Aslında bu sendikacılar nasıl bir gözlük taktıklarını bile bilemeyecek sarhoşluğu yaşıyorlar. Bu zihniyet Personelin bu kurumdan kaçmak istemesinden bile nemalanmak istemekte, Kurumun peşkeş çekilmesinde rol oynamaktadır. Açıkça bu kurumun, havuzdaki kurumlardan daha kötü olduğunu kabul etmelerine rağmen, bugün halen daha bir taraftan açıktan atama ile işe alınan KPSS puanı ile Devlet Memuru oldum diyen personeli aldatıp, diğer taraftan bu kurumdan size fayda yok sizin için havuz gelecek nidaları nasıl bir çelişkidir.
Gerçekten kendinize sendika diyorsanız; Kamu çalışanlarının sendikasıyız diyorsanız, hak aramak için varız diyorsanız,
HODRİ MEYDAN, 
Hangi ortam, hangi toplantı salonu, Hangi TV isterseniz siz belirleyin. Gelin PTT’nin veya diğer kurumların geleceğini bu kurumun gerçek sahipleri ile kamu çalışanlarının huzurunda konuşalım. Tartışalım çözüm arayalım, isterseniz PTT Genel Müdürlüğünde tüm sendikalar toplanalım. 
İstemezsiniz; Çünkü PTT Genel Müdürü ile görüşmemize bile karnınız ağrıyor, gerçeklerin gitmesine, attığınız yalan vaatlerin tarafımızca görülmesine tahammül edemiyorsunuz, gayri ahlaki iftiralarınızın su yüzüne çıkmasından korkuyorsunuz. 
Böyle iyi değil mi? Toplantılarda resim çekil, kimsenin olmadığı ortamlarda karanlıkta göz kırp, arada bir de “ONE MUTE” dersiniz olur biter. 
KÖRLER, SAĞIRLAR, BİRBİRİNİ AĞIRLAR.
SİZ RESİM ÇEKİLMEKTEN ZEVK ALIN, Biz hak mücadelesinde asla geri adım atmayacağız, atarsak adımlarımız kırılsın. Bu kamu çalışanları bir gün sizin gibi şımarıklara öğle bir tokat atacak ki, gördüğünüz rüyadan uyanabilir misiniz bilemiyorum.
Kamu çalışanı arkadaşım artık gerçekleri görüyorsun, elinden alınmak istenen kurumuna sahip çık, aşına işine sahip çık, birkaç günlük rahatın için çocuklarının, torunlarının geleceğini peşkeş çektirme, tehditlere boyun eğme, HAK için mücadele et ve ettir. Haklarını satanlara müsaade etme.
Mücadele edenler her zaman kazanamaz ama kazananlar her zaman mücadele edenlerdir.
Yön. Kur. Ad. 
Sedat YILMAZ
Türk Haber Sen
Genel Başkanı