Duyurular

shadow

TÜRK HABER-SEN YÖNETİMİ GÜVEN TAZELEDİ

Sendikamızın 6. Olağan Genel Kurulu 06 Ocak 2018 Cumartesi günü gerçekleştirildi. Şölen havasında gerçekleşen genel kurulda demokrasinin en güzel örnekleri sergilendi.
Sabah saatlerinde başlayan kongrede ilk olarak başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve bu vatan için şehit düşen tüm şehitlerimiz için saygı duruşu yapıldı, ardından İstiklal Marşımız hep bir ağızdan coşkuyla okundu.
Genel Kurulun Divan Başkanlığına Türkiye Kamu-Sen Genel Eğitim Sekreteri ve Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Hazım Zeki Sergi seçilirken, Sergi, genel kurulun hayırlı ve uğurlu olmasını temenni etti.
Genel Kurulun açılışında Türk Eğitim-Sen ilçe temsilcileri toplantısı nedeniyle Ankara dışında bulunan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanımız İsmail Koncuk’un hayırlı olsun mesajı salonu dolduran delegelere ve katılımcılara okundu. Genel Başkanımızın mesajı yoğun alkış aldı.
Ardından, Türk Haber-Sen’in faaliyet ve etkinliklerinin yer aldığı, sendikamızın ilkeleri, değerleri ve faaliyetleri ile gelecek vizyonuna ışık tutan sinevizyon gösterisi izlendi.
Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan Türk Haber-Sen Genel Başkanı Sedat Yılmaz, “6. Olağan Genel Kurul Türkiye Kamu-Sen ve kamu çalışanlarına, milletimize hayırlı olsun” dedi. Konuşmasında geride bırakılan 5. Faaliyet Döneminin, ülkemizin son derece kritik bir zaman dilimine denk geldiğini, yaşanan birçok olumsuzluğa karşın sendikanın kan kaybetmeden yoluna devam ettiğini ifade eden Yılmaz, “Çalışmalarından dolayı burada bulunmayan değerli üyelerimize, işyeri temsilcilerimize, şube yönetim kurulu üyelerimize, şube ve il başkanlarımıza sizlerin nezdinde teşekkürü bir borç bilirim.
Bu vesileyle Türk Haber-Sen Genel Başkanı olarak, kuruluşundan bugüne kadar, Türk Haber-Sen camiası içinde yer alan, üye olan, destek veren, elini taşın altına koyan herkese tek tek teşekkür ediyor; ebediyete intikal ederek aramızda bulunmayanlara Allah’tan rahmet, yaşayanlara sağlıklı ve mutlu, nice yıllar diliyorum.” dedi.
Bir dikili ağaçları dahi olmadan sendikacılığa başladıklarını hatırlatan Genel Başkan Sedat Yılmaz, 2014 yılında Sendikanın yeni Genel Merkez binasına taşındıklarını, 2017 sonu itibarı ile de binaya ait bütün borçları ödeyerek, mali ve kurumsal anlamda güçlü bir yapıya kavuştuklarını ifade etti.   
“Ben bildim bileli adeta çekişmeler ve anlaşmazlıkların merkezi haline gelen Genel Merkezimizde huzuru, birlikteliği ve uyumu yakaladık, devam ettirme kararlılığındayız. ‘Varlığımız birliğimizde, birliğimiz dirliğimizdedir’ dedik, teşkilatımızla kenetlendik. Tek bir yumruk gibi sımsıkı durarak, saflarımızı sıklaştırarak daha güçlü bir yapı haline geldik. Emin olun ki, birlikteliği sağlamak ve huzuru yakalamak çok sabır isteyen, büyük bir nimet.” diyen Genel Başkan, ülkemizin içinde bulunduğu iç ve dış açmazlara, memurları her fırsatta pazarlayan sendikalara rağmen iç çekişmelerle vakit geçirmek isteyenlerin Türk Haber-Sen’e yarardan çok zarar vereceklerini belirtti.   
Özellikle sendikal birlikteliğin mücadele gücünü yükselttiğine vurgu yapan Yılmaz, konuşmasında yıllarca teşkilat içinde yaşanan çekişmelere değinerek, geçen dönemde bu çekişmelerden kurtulduklarını ve birlik, beraberlik ve kardeşlik ortamını sağladıklarını hatırlattı.
Yakalanan bu havanın bozulmasına asla müsaade etmeyeceklerini vurgulayan Genel Başkan, “Her zamankinden daha fazla çalışmak, el ele, gönül gönüle, birlik ve beraberlik içinde hareket etmek, bizlere bu ulu çınarı emanet edenlere karşı borcumuzdur. Kırılmadan, gücenmeden, aramızdaki sevgi bağlarını daha da kuvvetlendirerek yarınlara yürümek en büyük vazifemizdir. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız. Hep birlikte, Türk Haber-Sen ve Türkiye Kamu-Sen’i layık olduğu yere taşıyacağız.  Dilde, işte, fikirde birliğimizi muhafaza edeceğiz.” dedi.   
Sendikacılık yaparken bundan önce olduğu gibi bundan sonra da milli ve manevi değerlerden asla taviz vermeyeceklerini ifade eden Yılmaz, “Bu dönemde hareketimizin merkezine aldığımız millet sevgisinden, vatan sevdasından ve hizmet aşkından, Hak’tan ve adaletten bir an dahi ödün vermedik. Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerinden, kamu görevlilerimizin haklarının korunup geliştirilmesi, daha iyiye, daha güzele ulaştırılması emelimizden asla geri adım atmadık. Çok şükür ki, bir kez olsun memuru satan, sarı sendika suçlamasına muhatap olmadık.” şeklinde konuştu.    
Önlerine konulan her türlü engele rağmen hedeflerinden sapmayacaklarını belirten Genel Başkan, ülkenin bölünmez bütünlüğü, çocuklarımızın geleceği ve çalışanlarımızın ezilmişliğine son vermek, hakkı, hukuku ve ücret adaletini sağlamak için mücadele ettiklerini, amaçlarının refah ücretini elde etmiş, geleceğe umutla ve güvenle bakan bir kamu çalışanı; birlik, bütünlük ve kardeşlik içinde yaşayan, huzurlu bir topluma kavuşmak olduğunu söyledi.   
Konuşmasında, idari hizmet sözleşmeli personelin de 399 sayılı KHK’ya tabi personelin de memurların da tek güvencesinin Türk Haber-Sen olduğunu hatırlatan Yılmaz, “Bizler; önümüzde türlü engellerin bulunduğu bu bulanık ortamda, tüm değerlerimizi yerle bir etmeye çalışanlara karşı dik durmak durumundayız. Biliyoruz ki, biz doğru yerde durdukça, er ya da geç, eğriler yok olacak,  yaralar sarılacak, karanlıklar dağılacaktır. Çünkü Türk Haber-Sen’de; kuş uçmaz, kervan geçmez yerlerde, 15 kilometre yürüyerek elindeki mektubu sahibine ulaştıran Ahmetlerin, Mehmetlerin sevdası var. Hakkari’de, Şırnak’ta bütün tehditlere rağmen yine de sendikamdan vazgeçmem diyen Mustafaların, Rızaların cesareti var. İşten atılma tehdidine rağmen, sürgünlere, görevden almalara, geçici görevlendirmelere rağmen “Dokuz yere gittik, onuncu yerde de yine Türk Haber-Sen deriz” diyen yiğitlerin kararlığı var. Teşkilatım diyerek varını yoğunu ortaya koyan dava adamlarının cefakârlığı var. Onun içindir ki bu cephe sarsılmaz, bu kale yıkılmaz.” dedi.
Ülkemizin yaşadığı karanlık günlerden en kısa sürede çıkacağını ifade eden Sedat Yılmaz, konuşmasında  “Geçmişe takılıp kalmak, yapılanları ne yok saymak ne de yeterli görmek gibi bir lüksümüz yoktur. Teşkilat için fedakârlık, davaya inanç, mücadelede inat ve yürekte coşku… Bu güzel sıfatların hepsi sizlerde var. İstekler şahsiyetleri ortaya koyarmış: Darıyı serçe, kuzuyu kurt istermiş.  Biz, zaferi istiyoruz; biz, zirveyi istiyoruz. Biz, yetkinin yeniden emin ellere geçmesini, Türk Haber-Sen’in yeniden yetkili olmasını istiyoruz. Bunun için de sarsılmaz bir birlik halinde el ele vererek, gece gündüz demeden çalışacağız. Sınırımız yok bizim, durma noktamız yok, gökyüzü çadırımız, güneş bayrağımız diyeceğiz. Yollara düşeceğiz. Biz çıktığımız bu yolda, mutlaka ama mutlaka mansur ve muzaffer olacağız.” şeklinde konuştu.
Açılış konuşmasının sonunda iki adaylı bir seçim yarışına girdiklerini hatırlatan Genel Başkan, sonuç ne olursa olsun delegelerin verecekleri karar sonrasında kazananın Türk Haber-Sen olacağını ancak bu yarışın kaybedeni olmayacağını vurgula ve 6. Olağan Genel Kurul’un   sendika teşkilatına, Türkiye Kamu-Sen ailesine, basın, yayın ve iletişim hizmetleri çalışanlarına, memurlara, milletimize ve ülkemize hayırlar getirmesi dileklerini sundu.
Büyük bir coşku içinde gerçekleşen Genel Kurulun açılışının ardından gündemin diğer maddelerine geçilirken, geçen dönem faaliyetlerine ilişkin olarak değerlendirmelerde bulunmak üzere delegeler söz aldılar. 
Genel Kurulun öğleden sonra gerçekleştirilen kısmında ise iki adayın yarıştığı Yönetim Kurulu seçimlerine geçildi.
Seçim sonucunda mevcut Genel Başkan Sedat Yılmaz ve Yönetim Kurulu üyeleri Musa KARABİNA, İlhan YAMAN, Tahir KARATOP, yeniden önümüzdeki dönem için göreve layık görüldü. Emekli olan Yönetim Kurulu üyesi Kemal ÖZTOPRAK aday olmamış yerine Gaziantep Şube Başkanı Abdülselim PARLAK yönetime girdi.
Seçimin ardından teşekkür konuşması yapan Genel Başkan Sedat Yılmaz, Türk Haber-Sen’in kutlu yürüyüşü devam edecektir. Oluşturduğumuz dostluk, kardeşlik ve birlikteliğimizi kimse bozamayacaktır. Seçimler bir demokrasi yarışıdır. Bu yarışı bir şenliğe dönüştüren tüm arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Teşkilatımızda emeği geçen bütün dava arkadaşlarıma minnet ve şükranlarımı arz ediyorum. Hepiniz Allah’a emanet olun” dedi.
Gerçekleştirilen seçimler sonrasında Türk Haber-Sen’in yeni Yönetim Kurulu görevleri ile şu şekilde belirlendi:
 


YÖNETİM KURULU
Genel Başkan                                                       Sedat YILMAZ
Genel Başkan yardımcısı (Gn Sekreter)               Musa KARABİNA
Genel Başkan yardımcısı (Mali Gn Sekr.)             İlhan YAMAN
Genel Başkan yardımcısı (Teşkilat Gn. Sekr.)      Tahir KARATOP
Genel Başkan yardımcısı (Gn Sekreter)               Abdülselim PARLAK

DENETLEME KURULU
Ali ÇOLAK
İsmail ÇELİK
Zeki ATLI
Hayrettin ESER
Ali ARSLAN


DİSİPLİN KURULU 
Erdal ADIGÜZEL
Ümit TEDİK
Cengiz TOPÇU
Mustafa KILINÇ
İsmayil GÖÇ