Kamu çalışanlarının yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için ek zam verilmesi talebimizi siyasi partilerle yaptığımız görüşmelerle gündeme taşımaya devam ediyoruz.

Bu çerçevede konfederasyon Genel Başkanımız İsmail Koncuk ve Türkiye Kamu-Sen Yönetim Kurulu Üyeleri Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Sayın Mustafa Destici’yi ziyaret etti.

KONCUK: EK ZAM TALEBİMİZDE ISRARLIYIZ

BBP Genel Merkezinde gerçekleşen görüşmede kamu çalışanlarının yaşadığı sıkıntıları ve ekonomik zorlukları anlatan Genel Başkan İsmail Koncuk, “Kamu çalışanları ve emekliler 7 Haziran seçimlerinde hak kayıplarını mutlaka hesaba katacaklardır” dedi. Koncuk, “Kamu görevlileri ve emeklilerin ekonomik olarak ciddi problemleri var. 2014 yılı hesaplarımıza göre kamu çalışanları ve emeklilerin alım gücünde 280 TL’yi bulan azalmalar oldu. 2013 yılı Aralık ayına göre 4 kişilik bir ailenin asgari geçim sınırı 2014 Aralık ayında 403 TL arttı.

2013 tarihinde imzalan toplu sözleşmeyle kamu çalışanlarına 123 TL zam verildi. Son derece başarısız ve kamu çalışanlarının pazarlandığı bir toplu sözleşme süreci yaşadık. Başbakan ilk göreve başladığında kamu çalışanları ve emeklilere en azından enflasyon farkı verilmesi yönünde ricada bulunduk. Kendisi bunu mutlaka ciddiye alacağını söylemesine rağmen daha sonraki söylemleri bizim taleplerimizi ciddiye almadığını ortaya koydu.

Ortalama bir memura yüzde 5,2 zam yapılmışken, Başbakan memurlara yüzde 17 zam yaptıklarını ifade etti. Şayet yüzde 17 zam yapılsa idi ve kamu çalışanlarının cebine 425 TL girmiş olurdu ama alınan zam 123 TL’dir. Emeklilere ise verilen zam 140 TL’dir. Dolayısıyla 2014 yılı kamu çalışanları için ekonomik dar boğaz anlamına gelen bir yıl olmuştur.

Maliye Bakanı ise Başbakan’a tezat bir açıklamayla “Memura yüzde 8,5 zam yaptık” diyor. Eğer Maliye Bakanının dediği oranda zam yapılmış olsa cebimize 213 TL girmesi lazım ama verilen zam 123 TL’dir.

Memurların maaşları belirlenirken sadece enflasyon oranına bakılmaz. Bu sıfır zam demektir. Ekonomimizin büyüdüğü belirtilirken, Ar-Ge Merkezimizin çalışmalarından hareketle kamu çalışanlarının son 12 yılda yüzde 34’lük bir kaybı olduğu ortadadır. Yani yüzde 34’lük bir alacağımız söz konusudur. Hükümetin ayakları bir türlü yere basmamaktadır. 7 Haziran seçimleri yaklaşıyor, elbette kamu çalışanları ve emekliler bu kayıplarını hesaba katacaklardır.

Ekonomik sıkıntılar yaşarken sayın Cumhurbaşkanının geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda olayın tuzu biberi olmuştur. Cumhurbaşkanı devlet memurlarını işçi yapacaklarını ifade etti. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde işçi-memur ayrımı olmadığını söyledi.

Halbuki Devlet Personel Başkanlığının resmi internet sitesine bakılırsa  birçok gelişmiş ülkede aynen kamu çalışanları gibi hayat boyu garantisi olan devlet memurları var. Örneğin Hollanda’da süreli sözleşmeli çalışanların oranı yüzde bir bile değil. Hepsi iş garantili ama Türkiye’de devlet memurların iş garantisi birilerini rahatsız ediyor.

Özellikle 17 Aralık’tan sonra çıkan yasa ve yönetmelikler devlet memurlarını iş güvencesiz bırakmaya yönelik olarak çıkarıldı. En son çıkan torba yasada emniyet görevlileri ve Daire Başkanı ve üstü görevlilerin iş güvencesi yargı hakkı ellerinden alınmak istendi. Biz buna itiraz ettik, tepkimiz üzerinde tasarıyı daraltarak kanunlaştırdılar. Anayasa Mahkemesi de zaten 97. Maddeyi yani bu maddeyi iptal etti.

İktidara şunu tavsiye ediyoruz, “Devlet memurunun iş güvencesiyle oynamak ateşle oynamaktır” genel seçimler geliyor, 2 milyon 600 bin kamu çalışanı iş güvencesini sizlere teslim etmez diyor teşekkür ediyorum” dedi.

Genel Başkan İsmail Koncuk, konuşmasının ardından Türkiye Kamu-Sen’in taleplerini içeren bir dilekçeyi BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’ye sundu.

DESTİCİ: BBP İKTİDARINDA MEMURLARA YÜZDE 40 ZAM YAPILACAK

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise, “Kamu çalışanları ve emeklilere BBP iktidarında yüzde 40 zam yapılacak” dedi. Destici, “ Toplumun her kesiminin problemi olduğu gibi bunların başında çalışan kesim geliyor. Milyonlarca insanımız ne yazık ki açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkum edilmiştir.

2 milyon 600 bin kamu çalışanının neredeyse 2 milyon 500 bini yoksulluk sınırı altında yaşamaktadır.

Sayın Başkan bu iktidar döneminde kamu çalışanlarının yüzde 34 civarında hak kaybı olduğunu söyledi, bende kameralar karşısında söz veriyorum BBP iktidarında bu kayıplar memurlara yüzde 40 olarak iade edilecektir. Bu sözü buradan taahhüt ediyorum.

Enflasyon oranında zam yapıyoruz tabiri son derece yanlıştır. Bu zamda bir refah payı artışı yoktur. 3+3’lük bir zammı kabul etmek mümkün değildir. Yetkiyi eline alan sendikalar hükümetle kol kola yürüyen ve onların borazanlığını yapar konuma gelmişlerdir.

2010 yılı referandumunda Hükümete bir öneri sunduk ve memurlara grevli toplu sözleşme hakkı verilsin dedik. Emekliler içinde toplu sözleşme hakkı istedik. Ancak ,bazı sendikalarla anlaşarak bunu yapmadılar. Şayet bu kazanım o gün sağlansaydı bugün bunlar yaşanmazdı. Sendikalar üzerinden başka şeyler hedeflenince ne yazık ki ortaya böyle bir tablo çıkıyor.

Memurluktan gelen birisi olarak, emeklilikte yaşı bekleyen birisi olarak söylüyorum ki, daima kamu çalışanları ve emeklilerin yanındayız. Bu problemler ortadan kaldırılmalı ve kamu çalışanları ile emeklilerin hakları verilmelidir.

BBP olarak diyoruz ki, 78 milyon nüfusun 50 milyonu açlık ve yoksulluk sınırı altındadır, bu açık ve nettir. Büyüdüğü iddia edilen ekonomiden kamu çalışanlarına ve emeklilere refah payı verilmelidir.

Bu adaletsizlikler giderilmeli, gelir adil dağıtılmalı ve çalışan kesime hak ettikleri ücret verilmelidir” dedi.

Ziyarette Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Türkiye Kamu-Sen Genel Mevzuat Sekreteri ve Türk Enerji-Sen Genel Başkanı Mehmet Özer, Türkiye Kamu-Sen Genel Basın Sekreteri ve Türk Haber-Sen Genel Başkanı Sedat Yılmaz, Türk Kültür Sanat-Sen Genel Başkanı Hasan Hüseyin Yılmaz,  Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir ve Büyük Birlik Partisi yöneticileri de hazır bulundu.