43. Balkan Ülkeleri Posta Dağıtıcıları Yürüyüş Yarışması Karaman da yapıldı / 10.10.2014

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Balkan Ülkeleri Posta Dağıtıcıları Yürüyüş Yarışmasına bu yıl Ülkemiz ev sahipliği yaptı. Karaman’da 10 Ekim 2014 Cuma günü düzenlenen yarışmaya, Ülkemizin yanı sıra Balkan Ülkelerinden; Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kosova, Makedonya ve Romanya’dan sporcular katıldılar.

Türkiye'yi bayanlarda 6 sporcu erkeklerde ise 10 sporcu temsil etti. Törene, Karaman Valisi Sayın Murat Koca, Karaman Milletvekili Sayın Mevlüt Akgün, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Sayın Feridun Bilgin, PTT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sayın Osman Tural, PTT A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Mutlu Koç, PTT Genel Müdürlüğünün davetlisi olarak Genel Başkanımız Sedat YILMAZ ve Genel Başkan Yardımcılarımız İlhan YAMAN ve Tahir KARATOP, Konya Şube Başkanımız İsmail ÇELİK, Karaman İl Temsilcimiz Bülent TÜRKEL  ile . PTT A.Ş. Kurumsal İletişim Birimi Müşaviri Sayın Ümit Yeşildağ, PTT A.Ş. Destek Hizmetleri Daire Başkanı Sayın Mehmet Rüzgar, Pazarlama Daire Başkanı Sayın Hüseyin Somuncuoğlu’nun yanı sıra vatandaşlar ve basın mensupları katıldılar.

Karaman ili halk oyunları ekibinin gösterisi ile başlayan tören, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizin huzurunda saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende ilk olarak konuşan, PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sayın Osman Tural, “1972 yılında başlayan bu organizasyona ülkemiz 1982 yılında dahil olmuştur. Bu yarışma hem tarihi hem de Balkan ülkelerindeki yaşayan dost kardeş ülkelerin birbirine daha da yakınlaşmasını sağlayan bir organizasyon olmuştur. dedi.

Daha sonra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Sayın Feridun Bilgin, “Balkan ülkeleri arasındaki dostluk, kardeşlik duygularını pekiştiren, toplumlarımız arasında kaynaşmayı sağlayan bu yarışmanın ülkemizde ve Karaman ilimizde düzenlenmiş olması bizim için son derece sevindirici bir husustur. Ülkemizin en ücra köşelerindeki vatandaşlarımıza hizmet götüren PTT böyle organizasyonlarla ülkemizin tanıtımına da katkı sağlamaktadır. Diyerek sözlerine devam etti.

Son olarak Karaman Valisi Sayın Murat Koca ise yaptıkları konuşmalarında, “Yaşadığımız şehir olan Karaman zannederim Balkan ülkelerinde iyi bilinen bir şehir. Çünkü Balkanlardaki Türk izlerini taşıyanların içinde ilk başta Karaman yer almaktadır. O ülkelerde atalarımızın izleri hala sapasağlam duruyor. Bu yarışmaya katılacak olan tüm sporculara başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmalardan sonra, yarışlara geçildi. Yarışmalar, bayanlar 5 bin metre ile başladı. Yarışmanın startını Müsteşar Sayın Bilgin verdi.

Bayanlar kategorisinde;
Ülkemiz adına yarışan Yeliz Ayyıldız birinciliği,
Romanya’dan Andrea Arsine ikinciliği,
Romanya’dan Mihaela Acatrinei üçüncülüğü elde etti.

Erkekler 10 bin metre yarışı sonucu
Erkekler kategorisinde ilk 3 derece Ülkemiz sporcularınca elde edildi.
Birinci Kadir Çolak,
ikinci, Erdem Vural,
üçüncü ise Hanifi Çobanoğlu oldu.

Takım halinde yapılan yarışmalarda;
Bayanlarda
Birinci        Romanya ,
İkinci          Türkiye ,
üçüncü       Bulgaristan takımları  oldu.

Erkeklerde ise;
Birinci        Türkiye ,
İkinci          Arnavutluk ,
Üçüncü      Bosna Hersek  oldular.