SUÇLU BELLİYDİ AMA
 
ŞU AN DAHA ÖNEMLİSİ MAĞDUR ARKADAŞLARIMIZ.
PTT çalışanı bu zulmü hak etmiyor,
PTT tarihine bakın yıllardan beri böylesine ciddi skandallara hiç rastlanmış mı?
176 yıllık kurumda bu kadar basit bir sınavın dahi sonuçlarını yap boz tahtasına çevrilmesi sıradan bir iş midir?
Yaklaşık üç yıldan beri yapılan tüm sınavlarda şaibe ve sonuca gidilememe eksikliği yaşanmaktadır. Özellikle sınava giren tüm personel kazananı - kazanamayanı hiç kimse rahat değildi, işte bugün buradan patlak verdi ve maalesef söylediğimiz noktada kilitlendi.
Sınavı yapanlara ne olacağını bilemem, ama sınav mağdurlarının mağduriyeti ve vebali bu işte bilerek veya bilgiçlik taslayarak hiçbir sese kulak vermeden ben bilirim diyenlerin yakasını asla bırakmaz.
Hukuki yönden Türk Haber Sen olarak dün söylediklerimizin  bugün de arkasındadır.
Şef sınavında başarılı oldukları ilan edilerek atamaları yapılan personel bir yıldan beri tercihleri sonucunda atandıkları yerlerde şef olarak görev yaptılar, sicil amirlerinden başarı puanı aldılar, kontrol görevi, tetkik görevi yürüttüler velhasıl tamamında başarılı, imza yetkilisi olarak görev yaptılar, bugün gelinen noktada mahkeme kararı ile bizim dün söylediklerimiz ortaya çıktı, öte yandan bir yıldan beri de hak ettiği halde atanmayan, bir yıllık kariyerinin arkasında kalan maddi ve manevi zarara uğrayanların hesabı  ne olacak, bugün mahkemenin bilirkişisinin çıkardığı yanlışı, yıllardan beri PTT yöneticiliği yapanlar neden inatla savundular,
Ayrıca sınav sonrası sendikamızın şef atamalarına itirazları değerlendirilmemiş, 306 kişi için sınav yaptık denilmesine karşılık, açık olan ortalama 700 şef kadrosunun ısrarla doldurulmaması, başarı puanını geçen personel arasında yapılacak tercihe göre atama yapılmış olsaydı,
Bugün yaşanan mağduriyetler yaşanmayacaktı, Vekaleten yürütülemeyen görevler sorumluluk bilinciyle yürütülecekti, dolayısı ile hizmet kalitesi sağlanacaktı.
Haber başlığında da görüleceği üzere sınav şaibesi bir değil iki değil, bir sınavda üç sınav sonucu açıklanması, sınava girmeyenlerin puanlandırılması, optik okuyucu sorunları her ne ad altında olursa olsun sınavın şaibeli olduğunu açıkça göstermesine rağmen, sınav sonuçları devlet sırrı gibi saklandıkça saklandı, GELİNEN SONUÇ bu, Sendikamızın sınav sorularını yanıtlayın talebi ise soru bankası yetersizliği bahanesi ile gerçekleştirilmedi.
Ekte linklerini vereceğimiz konuların tamamı sınav şaibeleri veya taleplerimizi içermektedir.
Elbette, BİZ SÖYLEMİŞTİK diyerek bugün  bu işin peşini bırakmayacağız.
Önceliğimiz;
Bir yıldan beri evinden, hatta çoluk çocuğundan uzakta gurbette tek başına iki yılını doldurup tayin bekleyen mağdurların bugünkü durumu kurumsal açıdan ne olursa olsun yaşanan bir mağduriyet ve süreç vardır kesinlikle değerlendirilmesi,
Ayrıca bir yıldan beri hak ettiği halde unvan alamadığı gibi ücretinden de mağdur olan arkadaşlarımızın hakkının teslim edilmesidir.
Türk Haber Sen olarak, tüm mağdur arkadaşların yanında olacağımızı, her ne ad altında olursa olsun mağduriyetleri hususunda hukuki destek ve daha önce konular üzerindeki resmi yazışmalarımızla destek olacağımızı açıkça bilmenizi isteriz.
Süreç çok karmaşık duruma gelmiştir. Ancak hiçbir konu halledilemez boyutta değildir, dün yapılanlar bugünde tekrarlanabilir, mahkemenin müsaade ettiği boyutta başarı puanını geçen tüm adayların ataması yapılabilir, norm olmayan hiçbir ilimiz yoktur, ilave norm verilerek mağduriyetler bu şekilde önlenebilir.
Nasıl yıkıldıysa öyle de  yeniden yapılabilir imkanlar ve yetki  var. Yeter ki istemesini bilelim
Sınav ve atama mağduru tüm kamu çalışanları, konu resim çekilip gaz alınmaktan öteye icraatın derhal yapılmasına gelmiştir.
Hak kayıplarının gittikçe karmaşık duruma gelebileceğini hatırlatarak, yapılan yanlışların faturasını mağdurlara çektirebilecek taleplere dikkat edilmesi, istenilen dilekçelere veya imza atacağınız konulara dikkat edilmesi, daha sonra hukuki süreci kapatacak, yani gönüllü istedi boyutuna getirebilecek boyutlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde hukuki olarak haklarınızı kendi elinizle yok edebilirsiniz.
Bu uyarıdan sonra  Türk Haber Sen in hak anlamında her çalışanın yanında olduğunu bir kez daha ifade ederken konunun takibinin hukuksal veya mücadele anlamında devam edeceğini tüm ilgililere duyururuz.
Saygılarımızla
Türk Haber Sen
Genel Merkezi
Yönetim Kurulu