Türkiye Kamu-Sen tarafından düzenlenen teşkilat buluşmalarının bu haftaki durağı Mersin ve Adana’ydı.

 

Yoğun katılımın gerçekleştiği Mersin ve Adana teşkilat buluşmasına, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ve bağlı sendikalarımızın Genel Başkanları da  iştirak etti.

 

Toplantıların açılış konuşmasını yapan Genel Başkanımız Önder Kahveci,  gündemin önemli başlıklarını ve çalışma hayatını yakından ilgilendiren konular hakkında görüşlerini açıkladı.

 

KAHVECİ:  EK GÖSTERGE SORUNU BÜTÜN MEMURLARIMIZIN KANAYAN YARASIDIR

 

İçinde bulunduğumuz Ramazan ayının ülkemize, milletimize ve İslam alemine hayırlar getirmesini temenni ederek sözlerine başlayan Genel Başkanımız Önder Kahveci,  seçim beyannamelerinde kamu çalışanlarının geleceğine ve şartlarının iyileştirilmesine dair çözümlerin yeterince var olmadığını işaret ederek, “Seçim beyannamelerine bakıyoruz, işçiye, çiftçiye, asgari ücretliye, iş adamına, esnafa türlü vaatler yer alıyor. Ama memurlarımız, nüfus içindeki ağırlığı oranında seçim beyannamelerinde yer bulamıyor.  Halbuki, kamu çalışanlarının da geleceğe dair beklenti içinde olduğu, uzun yıllardır çözülemeyen kronikleşmiş sorunlarının bulunduğu unutulmamalıdır” dedi.

 

Öğretmen, polis, hemşire, din görevlilerinin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılmasının sevindirici bir gelişme olmasına rağmen, bütün memurları kapsamadığı için sorunları çözmediğini belirten Kahveci,  bu düzenlemelerin yapılması için iktidar partisinin beklemeye ihtiyacı olmadığını vurgulayarak şunları söyledi;

 

“Detaylı bir çalışma yapılmadan gerçekleştirilecek ek gösterge değişiklikleri yeni sorunlar ve mağduriyetler getirecektir. Bu nedenle beklentimiz, 657 sayılı Kanunun ek gösterge cetvelinin unvan bazında yeniden ele alınıp, ek gösterge alamayan personele de ek gösterge verilmesi, tüm ek gösterge rakamlarının 800’er puan artırılarak köklü bir düzenleme ile bu sorunun tamamen çözülmesi yolundadır.  Ayrıca bu düzenlemeyi yapmak için iktidarın seçimleri beklemesine de gerek yoktur. Bütün yetki mevcut durumda da elindedir ve hemen bu vaadini gerçekleştirmelidir.”

 

KAHVECİ: BAYRAM İKRAMİYESİ MÜJDESİNİN MEMUR AYAĞI EKSİK KALMIŞTIR

 

Emeklilere verilen bayram ikramiyesi müjdesinden kamu çalışanlarının mahrum edilmesine tepki gösteren Genel Başkan Önder Kahveci, “Ramazan Bayramı öncesinde memurların da bu uygulamaya dahil edilmesi en büyük beklentimizdir” dedi. 

 

Genel Başkanımız, sağlık çalışanları başta olmak üzere birçok kamu görevlisinin fiili hizmet zamlarının yeniden düzenlenmesi hususunda verilen sözlerin havada kalmamasını da temenni ettiklerini belirtti.