Ankara 12. İdare Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin kararı öncesinde emekli olanların da 30 yıl hizmetleri için emekli ikramiyesi alabileceğine karar verdi.

 

Memurlar.net’in haberine göre, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu kapsamında emekli olarak, emekli maaşı almaya hak kazanan bir memur, 30 hizmet yıldan fazla geçen süreler için de emekli ikramiyesi ödenmesi istemiyle başvuru yapmış ancak bu başvuru Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından reddedilmişti.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun red yazısının iptali istemiyle açılan davada, Ankara 12. idare Mahkemesi, memuru haklı buldu ve 30 yıldan fazla süreler için de emekli ikramiyesi verilmesi gerektiğine karar verdi.

 

Bu karar genele yansımadığı için 2015 yılından önce emekli olan ve 30 yılın üzerindeki hizmetinden dolayı fazla süreler için emekli ikramiyesi alamayan vatandaşlarımızın kararı emsal göstererek yargı yoluna başvurmaları gerekmektedir.

 

KONCUK: İDARE MAHKEMESİNİN KARARI YÜREKLERE SU SERPMİŞTİR

 

Konuya ilişkin bir değerlendirmede bulunan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Anayasa Mahkemesi bu yılın başında verdiği yerinde kararla büyük bir adaletsizliği sonlandırmış ve kamu görevlilerinin 30 yılın üzerindeki hizmetleri için emekli ikramiyesi verilmeyeceğini öngören hükmü iptal etmişti. Ancak idarenin Anayasa Mahkemesi kararlarının geriye yürümeyeceği gerekçesiyle milyonlarca memur emeklisini mağdur ettiği görülmüştü.

 

İdare mahkemesinin verdiği bu karar yüreklere su serpmiş, emeklilerimizin umutlarını yeşertmiştir. Yetkililer daha fazla vakit geçirmeden büyük bir adaletsizlik yaratan ısrarlarından vazgeçmeli, 30 yılın üzerinde hizmeti olan ve 2015 yılından önce emekliye ayrılmış kamu çalışanlarına da fazla süreler için hak ettikleri ödemeyi yapacağını ilan etmelidir. Emeklilerimizi mahkeme kapılarında hak aramak zorunda bırakmak başka bir mağduriyet doğurmakta, aynı zamanda kamu için mahkeme masrafları ayrı bir yük teşkil etmektedir. Anayasaya aykırı olduğu bütün mahkemeler tarafından tescillenmiş bir hükmün uygulanmasında ısrar etmek hiç kimseye fayda sağlamayacaktır” dedi.

 

Ankara 12. İdare Mahkemesi’nin kararı aşağıdadır.