ÖLÜMÜ GÖSTERİP SITMAYA RAZI ETMEK.

Bilindiği üzere PTT Genel Müdürlüğüne müracaatları sonuçlanmış, 1750 açıktan atanmayı hak etmiş mağdur aday vardı,  mağduriyetin sebebi ise KPSS’den sonra ikinci bir sınav olan mülakat sınavıydı. Yargı kararıyla sözlü sınavın iptal edilmesiydi. İyi de zaten bu mağdur adaylar fazladan bir sınav daha vermişlerdi atamadaki engel mülakatta elenenler ise o zaman elenen adaylar da KPSS puan sıralamasına göre çağrılırdı ve bir haftada atamalar gerçekleştirilebilirdi.
Bugün geldiğimiz noktada açıktan atama ile PTT Genel Müdürlüğüne başlayan kardeşlerimize hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum ama maalesef geç gerçekleşen adalet ve kaybedilen zaman hem kendilerini hem de eksik personelin işini üstlenen mevcut çalışanı mağdur etmiştir.
Yapılan bu işlem Hukuk kararının KHK ile ortadan kaldırılmasıdır.  Peki bundan sonra ne olacak? açıktan atamalarda sözlü mülakata devam mı? hayır olmamalı, çünkü yargı kararında da açıkça ifade edildiği üzere KPSS nin ölçme değerlendirme gerçekleri sözlü mülakatla yok edilmektedir. Açıkça ifade ediyorum PTT Genel Müdürlüğünde bugün sözlü mülakatlarda adam kayırma olduğuna rastlamadık ve rastladığımız anda da açıkça ifade ve mücadele ederiz, (dün yaptığımız gibi “bir sınav üç sonuç” başlıkları ile haberlerimiz ve devam eden davalarımız buna örnektir.) ancak yönetimler baki değildir. Dün mülakatları yapanların kimler olduğu, terör örgütlerinin kurumlarda nasıl yuvalandığı açık açık bugün hükümet tarafından da ifade edilmektedir. Bugünkü KHK içinden çıkılmaz bir konuyu çözdü görülse de Hak ve Hukuk her zaman herkese lazımdır.
Elbette bu atamaların gerçekleşmesine hem sendikamız hem de aşırı yük altında ezilen halen çalışan PTT personeli fazlasıyla sevinmiştir. Ancak  yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu atamalar yargı kararından bir hafta sonra acil bir kararla yapılabilirdi bu arkadaşlarımızın mağduriyeti mahkeme kararına göre bir haftada düzenlenerek gerçekleştirilebilirdi. (Burada hukuki kararların geriye doğru sirayet edeceği düşünce hasıl olmuş olabilir yani 2013 ten beri işe girenleri de etkileyebilir diye düşünülebilir) ama yanlış Bağdat’tan döner biraz da STK ların müracaatlarının Kurum tarafından dikkate alınarak zamanında gerekli düzenlemelerin yapılması yargı kararlarını azaltacağı inancındayız.
Bu düşüncelerle öncelikle atamaları gerçekleştirilecek olan yeni PTT Personeline görevlerinin hayırlı olmasını diliyor, daha sonra cefakar PTT çalışanlarının bir nebze yoğun işlerinin düzene girmesinden dolayı onlar adına memnuniyetlerimizi tüm kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.
TÜRK HABER – SEN GENEL MERKEZİ
Yönetim Kurulu adına
Sedat YILMAZ
Genel Başkan