POSTA VE TELGRAF TEŞKİLATI ANONİM ŞİRKETİ 2018/1 personel alımı yapılacağı ilana çıkılımış olup, PTT Merkez ve Taşra Teşkilatına, 657 sayılı Kanun ve diğer kanunların sözleşmeli personel hakkındaki hükümlerine tabi olmaksızın “Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketinde Çalıştırılacak İdari Hizmet Sözleşmeli Personel Hakkında Yönetmelik” hükümleri uyarınca istihdam edilmek üzere ili, unvanı, adedi ve nitelikleri belirtilen pozisyonlara idari hizmet sözleşmeli personel alınacağı ilanen duyurulmuştu.
 
Ancak; alımlarla alakalı gelen şikayet ve sızlanmalar neticesinde, Sendikamızca PTT Genel Müdürlüğü yetkilileri ile yapılan görüşmeler neticesinde;
 
1)Kurumda çalışan personel genel şartları tutan yerlere (Avukat, Mühendis, Mimar;Uzman Yrd. Gişe ve Büro Görevlisi Vs) kurumdaki görevine devam ederken müracaat edip sınav ve sözlü mülakata katılabileceklerdir.(örnek: Postacı Hukuk Fakültesi mezunu ise avukatlık sınav ve sözlüsüne katılabilecektir)
 
2) Son bir yıl şartı kaldırılmış olup, mernis adresinin belirtildiği ilde sınava girebilecektir.
 
3) Açıktan atanacaklar yada Taşeron firma elemanları için YDS belgesi, B ve A2 ehliyeti şartı kaldırılmamış olup, süresi uzatılmıştır. Bu belgeler sınav sonuçları açıklandıktan 15 gün sonrasında evrakları teslim ederken istenecektir.Ayrıca YDS haricinde YÖKDİL belgesi de kabul edilecek olup, Uzman Yardımcılığında YDS ve YÖKDİL 70 puan sınırlaması kaldırılarak puan sınırı 60 olarak belirlenmiştir.
 
4) İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Çeko kontenjanlarına 200 kadro ilave edilmiştir.
 
5) Taşeron firma elemanlarında yada açıktan atamalarda 35 Yaş sınırı bu alımlarda kaldırılmayacak, gelecek dönemdeki alımlarda yeniden bir düzenleme yapılacaktır.
 
6) Taşeron firma elemanlarının öğrenim durumu ve diğer şartların tutması durumunda yaklaşık % 40 a kadarı İHS li pozisyona geçirilecektir.
 
7) Uzman  Yardımcısı olarak alınacak personel 3 yıl sonra sınava tabi tutularak Uzman kadrosuna atanacaktır. Sınavı kazanamayanlara tekrar bir hak daha verilecek, olmaması durumunda kadro durumları yeniden gözden geçirilecektir.
 
8) 2011 yılındaki genelge ile mağdur edilen Teknik personelin tekrar eski görev yerlerine dönüşleri sağlanması konusunda gerekli hassasiyet gösterileceği, İllerde boş normlara açıktan atama ile değil Teknik eleman olarak gişelerde çalışanların atamaları yapılması için gerekli çalışma yapılacaktır.
 
Bunların haricinde Şef olarak olarak farklı illere atananlar imkanlar ölçüsünde geçici görevli olarak eski görev yerlerine döndürülecektir.
 
 
Müdürlük sınavı sözlü sınavı için açılan şahsi dava kararı kuruma ulaşmamış olup, ulaştığında değerlendirileceği tarafımıza bildirilmiştir.  

Türk Haber-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu