PTT.A.Ş İdari Hizmet Sözleşmeli Personelin sözleşme esasları, sözleşme ücretleri ve fazla çalışmaya ilişkin usul ve esaslar ile, İdari Hizmet Sözleşmeli olarak işe alınacaklarda uygulanacak usul ve esaslar yönetmelikleri yayımlandı. (Not:Yönetmelikler yazımızın altında yayımlanmıştır.)
 
 Bu yönetmeliklerin, PTT’nin İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığı Web sitesinde yayımlanması, mevcut çalışan arkadaşlarımızın kafasını karıştırdı. Çok sayıda  arkadaşımız, bizzat arayarak bu ücretlerin ve usul ve esasların kendilerine uygulanıp uygulanmayacağını sordular.
Değerli arkadaşım,
Bu yayımlanan yönetmelikler, bundan sonra alınacak  PTT.A.Ş İdari Hizmet Sözleşmeli Personele uygulanacak usul ve esaslardır. Mevcut personeli ilgilendirmemektedir. Mevcut  çalışan personelimiz 399 Sayılı KHK’ye tabi kadro karşılığı sözleşmeli personeldir.  Mevcut personelin maaşları Toplu Sözleşme’de belirlenmektedir.
Ancak mevcut personelden, İdari Hizmet Sözleşmeli Personel statüsüne geçmek isteyenler olursa ve yönetim kurulu da bunu kabul ederse, İdari Hizmet Sözleşmeli Personel statüsüne haiz olacaklardır.
Mevcut personelden idari hizmet sözleşmeli personel statüsünü geçmek isteyenlere ilişkin yönetmelikte önümüzdeki günlerde yayımlanacak. Genel Müdürlükten edindiğimiz bilgilere göre, mevcut personelin yeni statüye geçmesi için maaşlarda bir cazibe veya fark oluşmayacak. Yönetici kademesinde bu farkın oluşacağı söyleniyor. Bundan dolayı da , özellikle yönetici kademesinin dışında bulunan personelin bu statüye geçmesi için hiç bir sebep bulunmayacak. Ayrıca mevcut personelden bu statüye geçenlerin iş güvenceleri kalkmış olacak.
Diğer taraftan PTT.A.Ş’ye alınacak olan 3622 İdari Hizmet Sözleşmeli Personelin yerleri de önümüzdeki on gün içerisinde açıklanacak. Başvuranların kazandıkları iller belirlenecek ve kazananlar evraklarını tamamladıktan sonra kısa sürede işe başlayacaklar.
-YENİ ALINACAK PERSONEL SENDİKALARA ÜYE OLABİLECEK.
İdari hizmet sözleşmesi statüsüne tabi olarak alınacak sözleşmeli personel de sendikalara üye olacak.
DÖRT YILLIK FAKÜLTE MEZUNU DAĞITICILAR NE ZAMANA MEMUR OLACAK
-En geç bu yılın sonuna kadar sınav açılacak, Dağıtıcı arkadaşlarımızın talepleri alındı, kurum tarafından inceleniyor. Şartları tutan arkadaşlarımıza ders notları verilecek. Daha sonra kurum sınav yapacak olan Bir üniversite ile anlaşma yapılacak ve şartları tutan arkadaşlarımız bu sınava girecekler sınav sonucunda 500 arkadaşımız memur kadrosuna geçmiş olacak.
Bazı sendikalar, sendikamıza üye olursanız bu sınavı kazandırırız şeklinde çirkin tekliflerde bulunuyorlar. Bunlara itibar etmeyin. Sınavda kim başarılı olursa, onlar memur olacak.
-A.Ş’NİN ARDINDAN YENİDEN YAPILANMA
-PTT’nin Anonim Şirket yapılmasının ardından Genel Müdürlükte yeniden yapılanma çalışmaları başladı. Bu çalışmalar sonucunda, bazı daire başkanları kapatılacak, birleştirilecek veya yeni daire başkanlıkları kurulacak. Yeniden yapılanmadan doğacak çalışmalar sonucunda personelimiz kesinlikle mağdur olmayacak.
-Başmüdürlüklerde yeniden yapılanma çalışması şimdilik yapılmayacak, 82 başmüdürlük bu haliyle çalışmalarına şimdilik devam edilecek.
-Şube ve merkezlerden para toplanması amacıyla, 116 zırhlı araç alımı yapılacak.
Değerli arkadaşım, taleplerinizi, önerilerinizi, tepkilerinizi, sorunlarınızı, öğrenmek istediklerinizi i.karadavut@hotmail.comadresime gönderdiğiniz veya 0533 429 71 66 telefon numaramı aramak suretiyle söylediğiniz taktirde bunlar takip edilecek ve sizlere bilgi verilecektir.
İsmail KARADAVUT
Genel Başkan
YÖNETMELİK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKE TIKLAYINIZ.
http://ik.ptt.gov.tr/