TRT’nin 50. Kuruluş yılı büyük bir coşku ve heyecanla kutlandı. 50. Yıl kutlamalarına Türk Haber-Sen Genel Başkan Yardımcıları Musa Karabina, İlhan Yaman ve İstanbul TRT İl Başkanımız Mustafa YILDIZ'da  hazır bulundu.
Türkiye'nin ilk televizyon spikeri Nuran Emren'in yaptığı konuşmayla açılan gecede, Ömer Hayri Uzun yönetimindeki TRT Korosu da sahne aldı. Etkinlikte, nostaljik görüntülerle hazırlanan ve TRT'nin 50 yılını özetleyen tanıtım filmleri gösterilirken, seslendirme ve tiyatro sanatçısı Mehmet Atay da TRT'nin belgesel yapımlarının serüvenini anlatan bir konuşma yaptı.

İBRAHİM EREN: TRT SON 50 YILLIK HAFIZANIN KAYDEDİCİSİDİR
Çok sayıda davetlinin katıldığı gecede konuşan TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, "TRT Türkiye'nin son 50 yıllık hafızanın şahidi ve kaydedicisidir. Bu hafıza kanaatimce son derece önemli ve dikkatlice taşımamız gereken bir emanet. Çünkü ferdi ve içtimai olarak tekerrürden ibaret hayatlar yaşarken, güçlü bir hafızaya ihtiyaç duyulduğuna inanıyorum. Toplumsal hafıza sayesinde toplumsal kimlik kendini korur ve diri tutar. TRT 50. Yıl önce başlayan yolculuğunda bugün 14 televizyon kanalı, 14 radyo kanalı ile Türkiye'nin yanı sıra, tüm dünyaya yayın yapıyor" dedi.

BEKİR BOZDAĞ: TRT TARİHİ BOYUNCA BİR OKUL GÖREVİ GÖRMÜŞTÜR
Geceye katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da, TRT'nin tarihi boyunca bir okul görevi gördüğünü hatırlatarak, “TRT her daim bir okul oldu ve olmaya devam edecektir. Adeta TRT bir halk akademisi vazifesini yerine getirmiştir. Hepimiz, sporda, sanatta, pek çok alanda büyük başarı hikayelerini hep TRT'de gördük, TRT pek çok ilkleri milletimize yaşattı." diye konuştu.

AHMET ARSLAN: TRT ÖRNEK BİR KURUMDUR
Törene, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da katıldı.
Bakan Arslan, "Dünyanın neresine giderseniz gidin, Türkiye'den haberleri alabileceğiniz, dünyadan ve Türkiye'den haberdar olabileceğimiz, bir yayıncılık anlayışı ve kaliteli bir yayın akışı var. Memnuniyetimiz o ki, TRT, çağa ayak uydurarak, çağı ve uygulamaları takip eden değil, tam tersi öncü olan, örnek olan bir kurum." dedi.

TRT’DE NOSTALJİK GECE
Erhan Güleryüz'ün bu geceye özel hazırlanan "50. Yıl" şarkısını seslendirdiği programda, komedyen Yavuz Seçkin, 5 yıl önce hayatını kaybeden gazeteci Mehmet Ali Birand taklidiyle 50. yılı özetleyen haberleri sundu.
Etkinlikte, TRT'nin en eski sunucularından Orhan Ayhan, birçok ilke imza attığı televizyon ekranlarında yaşadıklarını davetlilerle paylaşırken, oyuncu Mehmet Çevik de şarkı söyleyen TRT Çocuk Korosu eşliğinde kısa bir gösteri yaptı.
TRT oyuncuları, programcıları ve çalışanlarının yanı sıra gazeteciler, siyaset ve spor camiasından isimlerin katıldığı gece, toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.