POSTA DAĞITICILARIMIZIN ALEYHİNE ALINAN KARARI İPTAL ETTİRDİK.

TÜRK HABER SEN HAK MÜCADELESİNİ
ÇALIŞANIN LEHİNE SONUÇLANDIRDI.


Toplu sözleşme maddelerinden biri olmasına rağmen, Uygulanması yönünde hiçbir adım atılmayan, hatta başta Ankara olmak üzere Ülkemizin birçok ilinde Posta Dağıtıcılarının var olan ücretsiz seyahat kartlarının iptal edilmesi, görevini yapmaya giderken toplu taşım araçlarında beleşçi muamelesi yapılarak araçlardan adeta apar topar indirilen, 175 yıllık köklü bir kurumun mensubu olan dağıtıcı arkadaşlarımızın kanuni hakları,
Sendikamızın mücadelesi ve müracaatı sonucunda Ankara Büyükşehir Belediye meclisinin Posta dağıtıcılarının ücretsiz seyahat edemeyeceği yönündeki kararı yargıya götürülmüş ve yargının vermiş olduğu kararla ALEYHİMİZE OLAN KARAR İPTAL edilmiştir.

Özellikle TRT ve PTT çalışanları için üç dönemden beri aynı sayfaya imza atmasına rağmen, özlük haklarının iyileştirilmesi yerine her dönem alınan hakların iadesini yapan, (TRT’de giyim yardımı, PTT’de serbest biniş kartı v.b.) Toplu sözleşmede attıkları imzanın arkasında duramayan, sözde yetkileri ile böbürlenen sendika resim çekilmeye devam etsin,
Kamu çalışanlarının her türlü hakkı için mücadele  Kamu çalışanlarının tek güvencesi olan Türkiye Kamu-Sen ve Türk haber Sen in güvencesindedir. Bu görevi onurumuzla sürdürmekten gururluyuz.  

Türk Haber-Sen, kamu görevlilerimizin haklarının korunup geliştirilmesi yolundaki mücadelesini her alanda yürütüyor. Son olarak Posta dağıtıcılarımızın hakları için mahkemeye başvurduk ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin postacıların ücretsiz ulaşım hakkını gasp etme girişimine “DUR” dedik.

Hatırlanacağı üzere PTT’nin anonim şirket olmasıyla birlikte, PTT Kanununda yapılan değişiklikte posta dağıtıcılarının ücretsiz ulaşım hakkından söz edilmediği gerekçesiyle Büyükşehir Belediye Meclisinde mevcut serbest PTT kartlarının vize işlemlerinin yapılmayarak normal ücretli biniş yaptırılması şeklinde bir karar çıkartılmıştı.
Türk Haber-Sen olarak bu kararın hukuksuz olduğu gerekçesiyle iptal edilmesi ve posta dağıtıcılarının eskiden olduğu gibi toplu taşım araçlarından ücretsiz faydalandırılması için Ankara 9. İdare Mahkemesine dava açmıştık. Mahkeme, 27 Haziran 2016 tarihli ve 2015/1187 E; 2016/1796 K sayılı kararıyla Ankara Büyükşehir Belediyesinin kararını iptal etti.
Böylece Büyükşehir Belediyesinin, posta dağıtıcılarının toplu taşım araçlarından ücretsiz yararlanamayacağına ilişkin kararının hukuksuzluğu, yargı yoluyla da tescillenmiş oldu. 
 
Kamu görevlilerimizin haklarını korumak için mücadelemizi her platformda sürdüreceğimizi bir kez daha bildirirken,
Çalışan, Üreten, Yol gösteren, Hak eden ve Hak ettiğini mutlaka alan sendika olmanın gururunu sizlerin desteği ile yaşadığımızı bir kez daha ifade etmek istiyoruz.
  Saygılarımızla,
Türk Haber Sen
Genel Merkezi
Yönetim Kurulu
  

  MAHKEME KARARI.