Paris’te 15 ülkenin katılımı ile 11 Mayıs 1863 tarihinde ilk defa bir “Posta Konferansı” düzenlenmiş ve bu Konferans daha sonra “Dünya Posta Birliği” fikrini doğurmuştur.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 22 devletin tam yetkili temsilcileri İsviçre’nin Bern kentinde toplanarak “Dünya Posta Birliği’nin esaslarını tespit etmiş ve bu esaslar 9 Ekim 1874 tarihinde ilk Genel Kurul Kararları olarak imzalanmıştır. Bu vesile ile de Birleşmiş Milletler Teşkilatının bir ihtisas organı olan ve ülkemizin de üyesi bulunduğu bugün itibariyle 191 üyeli Dünya Posta Birliği kurulmuştur. İşte dünya çapında posta politikaları konusunda üye ülkeler arasında koordinasyonu sağlayan Birleşmiş Milletlere bağlı bir ajans olan Dünya Posta Birliği, (Union postale universelle, Universal Postal Union – UPU) kuruluşu olan 9 Ekim tarihini Dünya Posta Günü olarak ilan etmiştir. 

PTT AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sayın Kenan BOZGEYİK Türkiye adına 2017 yılında Dünya Posta Birliği(UPU) İdari Konsey Başkanı olarak seçilmiş olup, 2017-2020 yılları arasında UPU’nun Konsey Başkanlığı’nı yürütmeye devam edecektir.

Türk Haber-Sen Genel Merkezi olarak; tüm  posta çalışanlarının da sorunlarının çözülmesi  dileğiyle; günlerini kutlar, çalışma hayatlarında başarılar dileriz..