TÜRK DİL BAYRAMI KUTLU OLSUN

Türk Dil Bayramı'mızın 743. yıl dönümü sebebiyle Genel Başkanımız kutlama mesajı yayınladı.


Türkçe, Türk milletinin ağzında anasının ak sütüdür.

Türk Dil Bayramı’nda dilimizin değerini, engin zenginliğini, emsalsiz önemini gururla idrak ediyor, parlak ve yüksek bir ufuk çizgisine haiz olduğuna inanıyorum. Türkçe milli varlığımızın alametifarikası, milliyet vakarımızın iftihar kaynağıdır.

Türklüğün omurgası, ana gövdesi, ana iskeleti, hasılı bütün bedeni Türkçe’dir.

Türkçe varsa millet vardır, Türkçe varsa Türk’üm doğruyum diyen nesiller muhakkak olacaktır.

Türkçe bizim için, tıpkı masallarda tasvir edildiği üzere; zümrüt dağlardaki zirve, mor sisli ormanlardaki ziynet, gümüş köpüklü çağlayanlardaki ziverdir. Türkçe, aynadaki akisimiz, tarihteki anımız, atideki ahlakımız, cihandaki adımız, geçmişteki namımız, gelecekteki bahtımızdır. Türkçe mukadderatımızın vatanı; bizi geçmişe bağlayan, gelecekle buluşturan, kaynaştırıp bir millete aidiyeti temellendirip tahkim eden zamanlar üstü kültürel bağ ve bağlantıdır. Türkçe Turan, Türkçe Türkiye’dir.

Türkçe çok geniş coğrafyalardaki nabız atışımız; muhtevasıyla helal hamurumuz, müktesebatıyla birlik ve beraberlik harcımızdır. Boşuna söylememiş merhum Gaspıralı İsmail: “Dilde, fikirde, işte birlik.” Dil giderse bağımsızlık gider, kök kurur, milli kimlik kavrulur.

Türkçemizin resmî dil olarak kabul edilişinin 743.yılı bütün milletimize kutlu olsun
28 görüntüleme0 yorum