YÜKSEK İSTİŞARE KURULU TOPLANTIMIZ VİDEOKONFERANS İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye Kamu-Sen Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı Genel Başkanımız Önder Kahveci'nin başkanlığında gerçekleştirildi.


Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın Genel Başkanları, Genel Merkez yöneticilerimiz ve il temsilcilerimizin katılımıyla dijital ortamda yapılan Yüksek İstişare Kurulu toplantısında, 2020 yılında öne çıkan başlıklar, çalışma hayatı ve teşkilat çalışmalarımıza dair konu başlıkları ele alındı.

KAZANCIOĞLU: BÜTÜN KAMU ÇALIŞANLARIMIZI ÖZVERİLERİNDEN DOLAYI KUTLUYORUM

Toplantının açılışında konuşan teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcımız ve Türk Haber-Sen Genel Başkanı Yücel Kazancıoğlu, “Her türlü olumsuzluklara ve içinde bulunduğumuz salgın sürecine rağmen, yılmadan, gece gündüz hizmet eden ve 426.100 üyeyi Türkiye Kamu-Sen çatısı altında buluşturan bütün teşkilat yöneticilerimizi bir kez daha kutluyorum.

Salgınla mücadele döneminde hakkın rahmetine kavuşan eski yöneticilerimize, üyelerimize, sağlık çalışanlarımıza ve hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza bir kez daha yüce Allah’tan rahmet diliyorum.

Yine bu salgınla mücadele sürecinde her türlü riske rağmen özveri ile görevlerini yerine getiren sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere, PTT çalışanlarımıza, öğretmenlerimize, din görevlilerimize, büro hizmet kolu çalışanlarımıza, belediye personeli arkadaşlarımıza, tarım ve orman çalışanlarımıza, ulaşım çalışanlarımıza, tapu çalışanlarımıza, enerji hizmet kolu çalışanlarımıza kısaca tüm kamu çalışanlarımıza teşkilatımız ve milletimiz adına şükranlarımızı sunuyorum. Zor bir yılı geride bırakırken yaklaşan yeni yılın milletimize, devletimize ve insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyorum.” dedi.

KAHVECİ: ZOR BİR YILI GERİDE BIRAKIYORUZ

Toplantının açılışında konuşan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Yüksek İstişare Kurulu toplantısının kamu çalışanlarına, camiamıza ve milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını dileyerek sözlerine başladı. Kahveci, “Mevcut yaşanan salgın nedeniyle toplantılarımız bu şekilde oluyor. Arzumuz bu salgın bitsin ve teşkilatımızın heyecanını hep birlikte hissedelim istiyoruz. Tabiri caizse 2020 felaketler yılı gibi oldu. Ocak ayında salgın başladı, ülkemizde ilk vaka 11 Mart’ta görüldü. 2 milyon vaka şu ana kadar ülkemizde görülmüş durumda. Başta sağlık çalışanları olmak üzere tüm hayatını kaybeden kamu çalışanları bizim için şehittir. Hasta sayımızın yüzde 10’u sağlık çalışanları. Vefa gruplarında görev yapan tüm kamu çalışanlarımız görev başında hizmet sunuyor, ben hepsini kutluyorum. Salgın döneminde kamu çalışanlarının neler yaptığını herkes daha net görebildi.

Depremler, çığ felaketi, uçak kazası, orman yangınları, sel felaketleri, havai fişek fabrikasında yaşanan patlamalarda onlarca vatandaşımız hayatlarını kaybetti, hepsine yüce Allah’tan rahmet diliyorum.

Tabii bu noktada İngiltere’de Covid’in daha da hızlı bulaş yapma riski ortaya çıktı. Mutasyona uğrayan virüs daha da endişe verici hale geldi. Bizim ülkemizde bazı ülkelere uçuşları yasakladı. Bu noktada Bilim Kurulunun aldığı kararlara mutlaka uymamız gerekiyor. Tedbirlere riayet edeceğiz ve bu davranışla hem kendi sağlığımızı hem de toplum sağlığını koruyacak ve sağlık çalışanlarına katkı sağlayacağız. Türkiye Kamu-Sen camiası olarak milletimizi etkin bir STK olarak bu konuda bilinçlendirmeliyiz.

Aşı çalışmaları yakın zamanda başlıyor. Ülkemizde aşı karşıtlığı son yıllarda biraz artış eğiliminde, ben bir sağlık çalışanı olarak aşının insanları korumanın en önemli yol olduğunu düşünüyorum. Anayasa Mahkemesi kararı bu tartışmaları elbette tetikledi. Aşılama başladığı zaman, bizlerde aşı olacağız hem kendimiz hem de toplum sağlığı için. Tabii maske, mesafe ve temizlik konusunda da hassasiyetimizi her alanda devam ettirmeliyiz.

Sağlık nedenleri dolayısıyla toplantımıza iştirak edemeyen arkadaşlarımıza buradan geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Denizli Türk Sağlık-Sen Şube başkanımız Raif Kurşunoğlu yoğun bakımda durumda. Buradan özellikle geçmiş olsun diyorum ve en kısa zamanda bu zorlu süreci atlatacağına inanıyorum.

TÜRKİYE KAMU-SEN MASADA YAPTIKLARI HER YANLIŞI ADIM ADIM TAKİP ETMEKTEDİR

Ekonomik gelişmeleri değerlendiren Genel Başkan Önder Kahveci, “Yaşanan ekonomik gelişmeler hepimizce malum. Bu gelişmelerden en çok dar ve sabit gelirliler etkileniyor. Maalesef 2019 yılında yapılan toplu sözleşme hakem heyetine gitti ama yetkili konfederasyonun “İmza atmadık” söylemleri onları kurtarmaz. Çalışanların büyük bölümü size yetki vermiş ama siz çalışanın lehine kullanamadınız. Biz toplu sözleşme öncesi onlara, “ Gelin beraber hareket edelim, ortak hareket edelim, sınırsız destek verelim” dedim ama onların derdi memurun derdi değildi. Onlar “Masada Türkiye Kamu-Sen olmasın” derdindeydiler. Ama buradan bir kez daha ifade ediyorum, Türkiye Kamu-Sen yaptığınız her yanlışın takibindedir.

Hakem heyeti neticesinde verilen zam oranları ortadadır. Enflasyon kadar zam sıfır zam demektir. Kasım ayı enflasyonu yüzde 14,3 alınan zam ise yüzde 9,98 Bunlar TÜİK rakamları. Memurun şu an itibariyle yüzde 4’den fazla kaybı var. Döviz cinsinden bakılınca da hedefler ne yazık ki tutmuyor. Yumurta yüzde 57, mercimek yüzde 70, ay çiçek yağı yüzde 100 civarında artmış.

Ortalama memur maaşı ile geçen yıl 14,9 gram altın alınabilirken şu an 9,6 grama kadar düştü. Dolara bazında da ortalama memur maaşı ile bit yıl önce 703 dolar alırken bugün 563,3 dolara kadar düşmüş durumdadır.

4688 SAYILI KANUNDA CİDDİ DEĞİŞİKLİKLER YAPILMALI

Geride bıraktığımız hafta KPDK toplantısı olacaktı ancak bir cenaze dolayısıyla yapılamadı. Artık KPDK’da gündemli toplantılar yapacağız. Bu toplantının gündeminde 4688 sayılı kanun, görevde yükselme, kılık kıyafet Yönetmeliği olacak. Biz aslında itiraz ettik ve sözleşmeliler neden yok? Dedik ancak bu şekilde bir gündem belirlendi. Sözleşmelileri ben yine gündeme taşıyacağım. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

4688 sayılı kanunda değişiklikler istiyoruz. Sosyal diyalog mekanizmaları güçlendirilsin.Mesela KPDK karar alıcı ve anlamlı hala gelmedi. Dostlar alışverişte görsün diye toplantı olmaz. Parlamentoda kanunlar mevzuat değişiklikleri yapılıyor, bu anlamda sivil toplum kuruluşları bu çalışmalara dahil edilmelidir. STK dinamiği göz ardı edilemez. Ortak akıl İçin düzenlemelerde bizlerde katkı sağlamalıyız. Her Bakanlık sosyal diyalog kurulu kursun. Demokrasi böylece anlamlı hale gelir.

Kurum İdari Kurulu toplantıları işlerlik kazandırılmalı.

Toplu sözleşme grev hakkı ile bütünleşmeli, siyaset hakkı kamu çalışanlarına verilmeli.

2010 yılındaki referandumda Ekonomik ve Sosyal Konsey anayasal bir kurum haline gelmiştir ama 2009 yılından beri toplanmamıştır. Derhal Ekonomik ve Sosyal Konsey’in yapısı belirlenerek toplantılara başlanmalıdır.

Kamu görevlilerinin toplu sözleşme hakkı yalnızca mali ve sosyal haklardan ibarettir. Bu durum değişmeli, toplu sözleşmenin konusu, kamu görevlilerinin bütün sorunlarını kapsayacak şekilde genişletilmelidir.

Genel toplu sözleşme ile hizmet kollarına ilişkin toplu sözleşmeler birbirinden ayrılmalı, farklı zamanlarda gerçekleştirilmelidir.

Yerel idarelerde görev yapan memurların belediyelerle yaptıkları sosyal denge sözleşmelerinin bağlayıcılığı sağlanmalıdır.